Podział lokat bankowych na oprocentowanie

Lokaty bankowe z reguły dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Oprócz podziału lokat ze względu ich trwania, istnieje także podział ze względu na oprocentowanie.

Rodzaje lokat Jednym z rodzajów lokat jest tak zwana lokata progresywna. Co ją charakteryzuje? Przede wszystkim jak sama jej nazwa wskazuje, charakteryzować musi ją jakiś postęp, rozwój. Właśnie tak jest, postęp następuje w przypadku oprocentowania, które w przypadku lokaty progresywnej jest rosnące wprost proporcjonalnie do czasu przez jaki ulokowane na lokacie środki będą na niej przebywać. Co za tym idzie biorąc pod uwagę lokatę progresywną oczywistym jest, że bardziej opłacalne dla nas będzie założenie jej na możliwie najdłuższy okres. Oprocentowanie często znane jest jeszcze przed upływem znacznego czasu, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy jesteśmy w stanie policzyć ile zarobimy na rzeczonej lokacie. Należy jednak dokładnie zwrócić uwagę, czy bank oferuje nam lokatę dynamiczną, czy też progresywną, często te terminy używane są zamiennie, a jednak znaczą nieco co innego. buck-2205580_640.jpg

W przypadku lokaty dynamicznej stopa oprocentowania może równie szybko zmaleć, co wzrosnąć. Natomiast w przypadku lokaty progresywnej oprocentowanie jedynie rośnie. Jednym z ogromnych i głównych plusów tego typu lokaty jest możliwość wypłaty powierzonych środków przed końcem trwania umowy, bez obawy o utratę zgromadzonego oprocentowania. Banki jednak zabezpieczają się przed szybkim zerwaniem umowy kredytowej i na pierwszych kilka miesięcy trwania umowy wyznaczają bardzo niskie oprocentowanie, które dopiero z czasem sukcesywnie rośnie. Niewielkim, ale jednak minusem jest także fakt, iż odsetki naliczane są na koniec okresu rozliczeniowego, co znaczy, że jeżeli będziemy chcieli zerwać umowę na przykład w maju, to za kwiecień oprocentowanie niestety, ale nie zostanie nam naliczone.

Dla kogo lokata progresywna? Lokata progresywna jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają pewności, czy nie będzie konieczności wypłaty środków przed końcem trwania umowy kredytowej. Dlaczego? Ponieważ mamy zapewnioną wypłatę odsetek. Jeśli jednak mamy do dyspozycji większą ilość gotówki, którą chcemy odłożyć, czy też w jakiś sposób zainwestować, to znacznie lepszym sposobem będzie odłożenie tej sumy na lokatę długoterminową, która mimo, że oprocentowanie ma stałe i znane od początku do końca, to wypada znacznie lepiej i znacznie więcej jesteśmy w stanie zarobić na lokacie tego typu, a to w końcu na tym zależy nam najbardziej, w momencie kiedy pojawiają się myśli o wyborze lokaty bankowej. Każdy sposób na oszczędzanie jest dobry, jednak każdy należy dobrze przemyśleć.

  • Author: xnz3np
  • Date: 09-03-2018, 14:06

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.szansanakredyt.pl/index.php?trackback/17

This post's comments feed